Dilediğiniz Zaman Arayın Canlı SOHBET Edelim: 
(İlk 5 Dakika Bedava)

Cansu: 008818200818

Esra: 0034951250447

23 Şubat 2011 Çarşamba

Hangi Konuda Blog Yazmalıyım?

Aslında ilk sorulması gereken soru “ne tür bir blog yazmcağım?” olmalı.Çünkü eğer kişisel bir blog yazacaksınız konuseçimi söz konusu değildir, hayatınızı ve düşüncelerinizi yazacaksıızdır.Ancak eğer belli bir konu üzerine blog yazmak istiyorsanız doğru konuyu seçmek için dikkat etmeniz gereken şeyler vardır.

hangi konuda blog yazmalıyım

Bildiğiniz Bir Konuda YazınBlog yazdığınız konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız.İyi bildiğiniz bir konuda blog yazmak, o blogun başaraı şansını artıracaktır.Yazdığınız konuda uzmansanız okuyucuların sorularını doğru bir şekilde cevaplayabilirsiniz.Bu da okuyucuların size güvenini artırır ve blogunuzu düzenli takip etmelerini sağlar.

Yazdığınız konuda yeteri kadar bilgili değilseniz belli bir noktadan sonra yazılarınız kısırlaşacaktır ve başka sitelerden alıntılara dönecektir.Bu da blogunuzun özgünlüğünü yitirmesine neden olur.

İlgi Duyduğunuz Bir Konuda YazınDaha önce Blog Nedir? başlıklı yazımda blogların özelliklerinden bahsetmiştim ve bunlardan birinin de “güncellik” olduğunu söylemiştim.Blogunuzu güncel tutmanız için yazdığınız konu ile ilgili yenilikleri arraştırmalı ve takip etmelisiniz ki okuyucularınıza sürekli güncel bilgiler verin.

Başarılı bir blogun en önemli anahtarlarından biri yazdığınızdan keyif almaktır.Eğer yazmaktan keyif almak istiyorsanız yazdığınız konuya ilgi duymalısınız.Eğer ilgi duymadığınız bir konuda yazarsanız bir süre sobnra sıkılmaya başlarsınız ve blogunuz terk edilmiş boş bir eve döner.

Bence blog konusu seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta bunlardır.Kendimden örnek verecek olursam bu zamana kadar birçok blog oluşturdum ama profesyonel anlamda ciddiye alarak yazdığım iki blogum oldu.Bunlardan ilki “Notebook Review” blogumdu.O blog laptoplarla ilgiliydi.Laptop teknolojisini iyi biliyor ve çok yakından takip ediyordum.işim gereği pek çok yeni modeli test etme imkanım da oluyordu.Yani o konuda hem bilgi sahibiydim hem de yazmaktan keyif alıyordum.Sonuç olarak o blog çok başarılı oldu ve tüm masraflarımı karşıladığım bir gelir kapısı haline geldi.Diğer blogum ise mesleki makaleler yazdığım ve ders notları yayınladığım bir blogdu.Belki ilki kadar kazandırmadı ama her metalurji ve malzeme mühendisinin ilgiyle takip ettiği bir blog oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder