Dilediğiniz Zaman Arayın Canlı SOHBET Edelim: 
(İlk 5 Dakika Bedava)

Cansu: 008818200818

Esra: 0034951250447

1 Mart 2011 Salı

Blogunuzun “Favicon”unu Değiştirin

Adres satırının yanında bazı web sitelerinin kendilerine özel ikonlarını görürsünüz.Bunlar, o sitenin farkedilmesini sağlayan ve favorilere eklendiğinde isminin yanında gözüken minik ikonlardır.Siz de blogunuzun faviconunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.Üstelik bunu yapmak için her hangi bir grafik programı kullanmanız şart değildir.

blogunuzun faviconunu değiştirin


Favicon Nedir?

 

Favicon terimi İngilizce “Favorites Icon”dan kısaltılmıştır.Bu favicon dosyası siteniz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de site adınızın baş kısmında görünecektir.Faviconlar özellikle siteyi sık kullanılanlara eklediğinizde listede kolayca bulunmasını sağlar.Yani bir anlamda o site için simgedir, bayraktır.

Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır.Modern web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da favicon olarak gösterebilmektedirler.Fakat genel olarak .ico uzantılı dosyalar favicon olarak kullanılmaktadır.


Favicon Kullanmanın Faydaları


  - Favicon kullanırsanız ziyaretçileriniz sitenizi sık kullanılanlara eklediğinde site adınızın hemen önünde favori ikonunuz yer alacaktır. Böylelikle sitenizin kolayca bulunabilmesini sağlayacaktır.

  - Ziyaretçi sitenizin kısa yolunu masaüstüne oluşturursa, kısa yol simgesi favicon resmi ile siteniz ayıredici bir şekilde masaüstünde yer alacaktır.

  - Genellikle site tasarımı ile aynı stile sahip olan, 16×16 ve 32×32 piksel büyüklüğündeki faviconlar sitenin tasarımının, dolayısıyla renk ve genel stilinin ziyaretçinin zihninde kalmasına yardımcı olmakta, ziyaretçinin beyninde küçük de olsa yer edinmektedirler.

  - Favicon, sitenizin markalaşmasına katkı sağlar.

Favicon Oluşturabileceğiniz Siteler


İnternette favicon oluşturabileceğiniz pek çok site mevcut.Bunlardan en popüler ve kullanışlı olanlar şu şekilde:


  1. Favicon.cc : Bu sitede isterkendi ikonunuzu oluşturabilir, ister bilgisayarınızdaki bir resim dosyasını favicon’a dönüştüreilir, isterseniz de hazır faviconlar’dan birini kullanabilirsibiniz.

  2. HTML-Kit : Bu sitede  bilgisayarınızdaki bir resmi favicona dönüştürebileceğiniz gibi Twitter hesabınızdaki profil resminizden de sabit vya hareketli favicon oluşturabilirsiniz.

  3. Site Simgesi : Türkçe bir servis olan bu site de yine bilgisayarınızdaki bir resimden sabit veya hareketli faviconlaroluşturabilirsiniz.

  4. Favicon.co.uk : Bu sitede de yine bilgisayarınızdaki bir resmi favicona dönüştürebileceğiniz gibi galeri bölümünden harika faviconlar bulabiilirsiniz.

  5. Dynamic Drive : Bu sitede bilgisayarınızdaki gif, jpg, png, ve bmp uzantılı dosyalardan favicon oluşturabilirsiniz.

  6. Antifavicon : Eğer bilgisayarınızda favicon olarak kullanabileceğiniz bir resim yoksa ve herhangi bir grafik programı kullanamıyorsanız  bu site tam size göre.

  7. DeGraeve : Bu sitede ise bir zemin üzerine kalem ile istediğiniz şekilde basit bir favicon oluşturabliirsiniz.

  8. Favicon.ru : Rus yapımı olan bu site ile bilgisayarınızdaki bir resimden favicon oluşturabilir ve kullabmadan önce tarayıcıdaki görüntüsünü görebilirsiniz.

  9. Genfavicon : Beğendiğim sitelerden biri olan bu site ile bilgisayarınızdaki resmin her hangi bir kısmını kırparak favicon olarak kullanabilirsiniz.


Favicon’um Hazır.Şİmdi Ne Yapacağım?


Favicon’unuzu oluşturup bilgisayarınıza indirdikten sonra bu ikonu barındıracağınız bir hosta ihtiyacınız var.Eğer blogunuzu kendi hostunuzda barındırıyorsanız faviconunuzuda burada barındırabilirsiniz.Ancak blogunuz Blogger gibi ücretsiz bir hostta ise faviconunuzu barındırmak için .ico destekli bir imaj hosting sitesine ihtiyacınız var.Bunun için size tavsiye edebileceğim yer PicPanda.Faviconunuzu burada ücretsiz olarak barındırabilirasiniz.


Faviconunuzu PicPanda’ya yükledikten sonra son bir adıma kalıyor.Bloguuzun kodlarında <head>….</head> tagları arasına aşağıdaki kodu eklemeniz gerekiyor.

 

<link href='http://ikon adresi' rel='shortcut icon' type='image/vnd.microsoft.icon'/>

Blogunuza favicon eklemek bu kadar.Takıldığınız noktaları lütfen sorun.


Görüşmek üzere…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder