Dilediğiniz Zaman Arayın Canlı SOHBET Edelim: 
(İlk 5 Dakika Bedava)

Cansu: 008818200818

Esra: 0034951250447

22 Nisan 2011 Cuma

Blog Yazılarıma Nasıl Yorum Alabilirim?

Blogların en önemli özelliklerinden biri yazılara okuyucuların yorum yapabilmeleridir.Bu özellik, yazar ile okuyucu arasındaki etkileşimi ve iletişimi artırır.Her blog yazarı yazılarına yorum yapılmasını ister.Yazlarına yorum aldıkça yazma hevesi artar, daha çok motive olur.Ancak çoğu blog yazıları yorumsuz kalır.Blog yazılarınıza daha fazla yorum almak için bu ipuçlarını dikkate alırsanız yazılarınıza aldığınız yorum sayısında zamanla bir artış olduğunu göreceksiniz.

Blog yazılarıma nasıl yorum alabilirim

Blogunuza Yorum Yazmak Kolaymı?

 

Ben yorum bırakmak için üyelik gerektiren bloglara üye olmaya üşenirim.Eminim çoğu kişi benim gibi üşeniyordur.Ayrıca Spam olayını engellemek için kullanılan kontrol mekanizmaları da bazen çok can sıkabiliyor.Bir de yorumların onay için bekleme olayı var.Çoğu blogcu bu yöntemi kullanır ancak benim size tavsiyem yorumları anında yayınlamanız.Bu, okuyucunuzun diğer yazılara yorum bırakıp bırakmamasında belirleyici rol oynar.

 

Davetkar Olun

 

Okuyucularınıza çeşitli sorular sorarak veya onlara yorum bırakmaları için bazı nedenler sunara yorum alabilirsiniz.Örneğin blog platformlarını tanıtan bir yazınızın sonuna “siz hangi blog plstformunukullanıyorsunuz, neden” gibi bir soru sorabilirsiniz.

 

Yorumlara Cevap Veriyormusunuz?

 

En çok görülen yorum türü yazılan yazıyla ilgi okuyucunun sorduğu sorulardır.Özellikleteknik bilgi veren bir yazı yazdıysanız okuyuculr anlamadıkları veya kafalarına takılan yerleri yorum olarak size sorabilirler.Bu soruları hızlı ve net cevaplar verin.Aksi taktirde okuyucularınız “nasılsa cevap alamıyorum” diye başka yazılarınıza yorum brakma ihtiyacı duymazlar.

 

Yorumlardan Esinlenerek Yazılar Yazın

 

En etkili ve en çok kullandığım yöntemlerden biridir.Yazınıza yorum yapan bir okuyucunuzun yaptığı yorumda size sorduğu bir soruyu veya sunduğu bir öneriyi bir sonraki yazınız için ilham kaynağı yapabilirsiniz.Yazınıza “… adlı kişiin yorumu üzerine bu yazıyı yazıyorum” diye başlarsanız okuyucularınız yorumları ne kadar dikkate aldığınızı farkederler ve yorum sayınızda ciddi bir artış olur.

 

Yazıyı Okuyucuların Tamamlamasını İsteyin

 

Bazıyazılarınızda eksik yerler bırakarak okuyucularınızdan tamamlanması için yardımcı olmalarını istyebilirsiniz..Örneğin “blogcular için ipuçları” konulu bir yazı yazıyorsanız 8 tane ipucu yazıp, okuyucularınıza  “listede bulunmasını istediklerinizi söyleyin” diyerek yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz.

 

Eğer bu ipuçlarını blogunuzda uygulamanıza rağmen hala yazışlarınıza yorum yapılmıyorsa ya blogunuz yeteri kadar okunmuyor demektir ya da yazdığınız yazıda bir sorun var demektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder