Dilediğiniz Zaman Arayın Canlı SOHBET Edelim: 
(İlk 5 Dakika Bedava)

Cansu: 008818200818

Esra: 0034951250447

23 Nisan 2011 Cumartesi

PageRank Nedir?

PageRank bir web sayfasının internetteki önemini simgeleyen ve 0’dan 10’a kadar değişebilen sayısal bir ifadedir.

PageRank Nedir

PageRank Nedir?

 

Wikipedia PageRank terimini şöyle tanımlıyor:

 

PageRank, Google'ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0'dan 10'a kadar olan bir değerdir Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi kontrol etme sıklığını etkiler.

Biraz daha açıklamam gerekirse; Google, bir siteye verilen linkleri oy gibi değerlendirir ve bir siteye verilen link ne kadar fazlaya o site değerlidir diye düşünür.Yani bir siteye verilen linklerin sayısı ile o sitenin PageRank değeri arasında doğru orantı vardır.

Ancak her sitenin erdiği link aynı değildir.Örneğin PageRank değeri 0 olan 10 siteden link alacağınıza PageRank değeri 4 olan bir siten 1 link almak daha önemlidir.Şöyle düşünün, değerli olan bir sitenin önerdiği site de değerlidir mantığıyla Google, yüksek PageRank değerine sahip sitelerden gelen linkleri daha çok önemser ve bu linklerin PageRank değerine etkisi fazladır.

 

Blogumun PageRank Değerini Artırmak İçin Ne Yapmalıyım?

 

Yukarıda da yazdığım gibi bir sitenin PageRank değeri o siteye verilen bağlantılarla doğru orantılıdır ki bu bağlantılara backlink denir.Yapmanız gereken PageRank değeri yüksek olan kaliteli sitelerden backlink kazanmaktır.

 

PageRank Değeri Neden Önemlidir?

 

Bana sorarsanız ben hiç bir blogun veya sitenin PageRank değerini önemsemem.Benim için önemli olan o blogu okurken keyif alıp almadığım yada bir şeyler öğrenip öğrenmediğimdir.Ancak blogunuza reklam alacağınız zaman reklam verenler blogunuzun PageRank değerine dikkat ederler.

 

PageRank Değerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Blogunuzun PageRank değerini öğrenmek için Google Toolbar’ı yükleyebilirsiniz ya da bu siteyi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder