Dilediğiniz Zaman Arayın Canlı SOHBET Edelim: 
(İlk 5 Dakika Bedava)

Cansu: 008818200818

Esra: 0034951250447

5 Mayıs 2011 Perşembe

Blogları Takip Edip Etmeyeceğime Karar Verirken...

Blogcuların yaptıkları en büyük hatalardan biri hep bir blogcu gözüyle bakmak, kendilerini okuyucu yerine koymamak.

Evet ben de bir blogcuyum ama aynı zamanda yüzlerce blogu takip ediyorum ve iyi bir blog okuyucusuyum.Bu yazımda da bir blogun beslemelerini takip edip etmeyeceğime karar verirken nelere dikkat ettiğimi düşünerek yazdım.

Benim bir blogun beslemelerini takip edip etmeme kararımı etkileyen 4 faktör vardır…

Bir Blogun Beslemelerine Abone olup Olmayacağımı Etkileyen Faktörler

1. Blog Tasarımı

 

İlk izlenim gerçekten önemlidir.Bir blog temasının premium veya ücretsiz olup olmaması benim için bir şey ifade etmez.Ancak takip ettiğim blogların temasını incelediğimde bazı ortak yönleri gözüme çarptı.


  •  Beyaz Arkaplan: Sanırım beyaz ya da açık renk arka plana sahip blog yazılarını okumak daha kolay olduğu için açık zemin üzerine sihay yazılmış bloglar benim gözümde hep 1 adım öndeler.
  • Sade Tasarım: Gereksiz ve blogu kalabalık gösteren widgetlarla dolu blogları hiç sevmediğimden sade ve ferah tasarlanmış bir blogu okumak her zaman daha kolaydır.
  • Navigasyon: Bazı bloglarda ana sayfada bulunan yazıları okuduktan sonra diğer yazılara erişimi bulmak için müneccim olmak gerekebiliyor.Bir blogun beslemelerine abone olmadan önce mutlaka eski yazılarına göz attığımdan bu yazılara ulaşımın kolay olması benim o bloga abone olup olmamamı etkileyen bir faktördür.,

2. Yazı Sıklığı

 

Bir blogun beslemelerine abone olup olmayacağımı etkileyen bir diğer önemli faktör de yazı sıklığı ve blogun güncelliğidir.En son yazısı 2 ay önce yazılmış olan bir blogun beslemelerine neden abone olayım ki?


Bazı insanlar, bloglarda her gün olabildiğince fazla yazı görmek ister ancak benim feed okuyucumda hali hazırda 100’ün üzerinde blog olduğundan gün içinde çok sayıda yazı gönderen blogları da tercih etmem.

3. Özgün İçerik

 

Yukarıda da belirttiğim gibi 100’ün üzerinde blogu takip ediyorum ve aynı yazıya farklı bloglarda okumak istemem.

Takip ettiğim belli başlı haber blogları vardır ve bu bloglardan alıntı yaparak yayınlayan blogları asla takip etmem.Zaten yazının kaynağını takip ediyorumdur.

Takip ettiğim bloglardan yazarın kendinden bir şeyler katmasını ve oradan başka hiç bir yerde bulamayacağım yazılar yayınlamasını beklerim.


4. Feedburner Abone Sayısı

 

Eğer bir blogu çok beğendiysem hiç abone sayısına bakmadan beslemelerine aboneolurum ama ilk bakışta beni çok etkileyen bir blog değilse Feedburner abone sayısının çokluğu fikrimi değiştrmemi sağlayabilir çünkü o kadar insan okuyarsa mutlaka değerli bir şeyler vardır der ve blogu tekrar incelerim.

Sizin, bir blogun beslemelerine abone olup olmayacağınızı etkileyen başka faktörler varmıdır?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder