Dilediğiniz Zaman Arayın Canlı SOHBET Edelim: 
(İlk 5 Dakika Bedava)

Cansu: 008818200818

Esra: 0034951250447

18 Mayıs 2012 Cuma

Blogunuz İçin Anket Oluşturma Rehberi

Okuyucuların size verebilecekleri en önemli şeylerden biri feedback yani geri beslemelerdir.Okuyucularınızın görüşlerini almanın en iyi yollarından biri ise yanıtlarken sıkılmayacakları anketler oluşturmaktır.Bu yazıda anketlerin bloglar için öneminden ve nasıl oluşturacağınızda bahsedeceğim.

 

Blogunuz İçin Anket Oluşturma Rehberi

 

Anketlerin Önemi

 

Okuyucularınızla aranızda kuvvetli bir bağ oluşturmak için okuyucu kitlenizi iyi tanımak ve onları ne tür içeriklerin tatmin edeceğini bilmelisiniz.Bu noktada anketler devreye girer.Oluşturacağınız anketler sayesinde;

  • Blogunuzu kimin okuduğunu (yaş, cinsiyet, lokasyon…)
  • Ne tür içerik ogörmek istediklerini
  • Blogla ilgili yaşadıkları teknik problemleri
  • Tasarım veya kullanılabilirlik tavsiyelerini

öğrenebilirsiniz.Anketler sayesinde elde edebileceğiniz tüm bu bilgiler, blogunuzu gerek tasarım, gerekse içerik olarak geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Anket Oluturmanın Yolları

 

Blogunuzda anket oluşturmanın bir çok yolu vardır.Burada en kolay anket oluşturma yöntemlerden bahsedeceğim.

 

1. Yorum Bölümü

 

Anket oluşturmanın en kolay yolu blogunuzun yorum bölümünü kullanmaktır.Yeni bir post oluşturarak içerisine sormak istediğiniz soruyu ve varsa cevap seçenekleri yazarak okuyucularınızdan yorum formunu kullanarak sorunuza cevap vermelerini istersiniz.

 

Bu yöntemde okuyucular seçeneklerin dışına çıkarak farklı yanıtlar da verebilirler.Bu bazen istenen, bazen istenmeyen bir durum olabilir.Ayrıca kimin hangi seçeneği tercih ettiği açıkça göründüğünden okuyucularınız yorum yazmaktan çekinebilirler.

 

2. Blogger Anket Gadget’ı

 

Blogger kumanda paneline giriş yaptıktan sonra Yerleşim > Gadget Ekle > Anket yolunu izleyerek Blogger’ın kendi anket eklentisini kenar çubuğunuza ekleyebilirsiniz.

 

Blogger’ın anket eklentisi özeellikleri  ve tasarımı itibariyle oldukça basit ve sade bir eklenti.Bu eklentiyi eklemek çok kolaydır ancak zayıf tasarımıyla okuyucuların dikktatini çekmek biraz zor olabilir.

 

3. Profesyonel Anket Servisleri

 

Görünümü ve özellikleriyle daha profesyonel bir anket kullanmak istiyorsanız sizlere ücretsiz bir servis olan Quizsnack sitesini önerebilirim.Bu sitede oluşturduğunuz anketlerin görünümünü değiştirebilir ve embed özelliği sayesinde yazılarınızın içine gömebilirsiniz.Örnekleri görmek için şuraya bakabilirsiniz.

 

Diğer başlıca ücretsiz anket oluşturma servisleri ise şunlar:

 

- Poll Code
- Survey Monkey
- Blog Polls
- Poll Daddy
- Question Form
- Micro Poll

 

Anket Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Etkili bir anket oluşturmak ve oluşturduğunuz anketten veril almak için bazı noktalra dikkat etmelisiniz.Blogunda anket oluşturacaklara tavsiyelerim şunlar:

 

  • Anketi oluşturmadan önce bir hedef belirleyin.
  • Anket sorunuz kısa ve net olsun.
  • Seçenekler anlaşılır olsun.İnsanların kafalarında soru işareti bırakmasın.
  • Anket süresini iyi ayarlayın.1 hafta zaman aralıı idealdir.
  • Anket sonucunu bir blog yazısıyla okuyucularınıza duyurun.

Anketlerle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.Önümüzdeki günlerde Blog Hocam’da bazı anketler yayınlamayı ve Blog Hocam’ın gidişatını bu anketlerin sonuçlarına göre belirlemeyi düşünüyorum.O anketleri oluşturduktan sonraedneceğim tecrübeleri başka bir blog yazısıyla sizlere paylaşırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder